След вчерашното скандално изказване на депутата от „Има такъв народ“ Тошко Йорданов, че ако младите лекари не им харесват 500 лв. заплата, могат да отидат да работят в квартален магазин, реакциите в цялата страна бяха взривоопасни. Изказването, определено от мнозина като арогантно, унизително и опасно, предизвика не просто обществен гняв, а и вълна от въпроси – „Този човек добре ли е?“
„Дейли Прес“ реши да потърси отговор не от интернет форумите, а от психолози и поведенчески специалисти. Целта: обективна експертна оценка на базата на публичното поведение и реторика на Тошко Йорданов. Не за да заклеймим, а за да разберем – защо един народен представител, вместо да търси решения, хули, обижда и унижава.
Какво казват специалистите?
Според поведенчески психолог, с когото нашият екип се свърза (анонимен по негово желание), стилът на Йорданов излъчва типични маркери за агресивна вербална защита, нисък праг на фрустрация и компенсаторно поведение, свързано с нуждата от доминиране.
„Това не е просто грубост. Когато човек последователно отказва да приеме различно мнение, демонстрира враждебност към цели професионални групи и се извинява не защото осъзнава грешка, а защото му се налага – това са признаци на личностова нестабилност“, обяснява специалистът.
Друг експерт в сферата на политическата психология допълни:
„Имаме всички основания да говорим за високо ниво на нарцистични черти, граничещи с параноидна защита. Йорданов сякаш живее в свят, в който всички са срещу него, а той е последната барикада на „истината“. Това често води до емоционално откъсване от реалността.“
Въпросът вече не е политически, а медицински
Докато някои депутати го защитават с аргумента, че просто „говорел като човек от народа“, други заявиха, че публичното поведение на Тошко Йорданов вече не може да бъде подминавано с безразличие.
„Когато някой, който определя законите в страната, говори за лекари като за втора ръка хора, които могат да продават домати, това не е политическо мнение – това е дефицит на морална и психическа зрялост“, каза пред „Дейли Прес“ лекар от Александровска болница.
Какво мислят хората?
„Тоя добре ли е?“ – така започват повечето коментари в социалните мрежи. Стотици хиляди гледания на видеофрагменти от скандалното му изказване, хиляди реакции, масови призиви за оставка. Дори сред симпатизанти на „Има такъв народ“ се появяват все повече гласове, че Йорданов вреди не само на имиджа на партията, а и на обществения дебат в страната.
Диагноза няма, но червените лампи светят
„Дейли Прес“ не е психиатрична клиника, но обществото има право да зададе въпроса: Кой допуска хора с подобен емоционален и поведенчески профил да имат законодателна власт над съдбата на българските граждани?
В една нормална демокрация изказвания като това би трябвало да доведат до поне временно оттегляне от политическия живот и преминаване през независима психологическа оценка. Но в България вместо диагноза, получаваме извинения с усмивка и нова доза арогантност.
Ако депутатите могат да поставят под съмнение професионализма на лекарите, ние имаме пълното право да поставим под съмнение психическата стабилност на тези, които ни управляват.
И така, Тошко Йорданов – добре ли си? Защото хората не са. И вече не е смешно.