Много важно! Немислимото се случва със заплатите в България!

0
2035

60% от фирмите имат намерение да увеличат заплатите през тази година, показва анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Това е сериозно увеличение спрямо 2015 г., когато само 34% от компаниите са планирали повишаване на възнагражденията.

Явно все повече работодатели обмислят да вдигнат заплатите за да задържат кадрите си и да намерят необходимия персонал. Именно недостигът на квалифицирана работна ръка е един от най-големите проблеми на бизнеса.

Над 90% от фирмите имат затруднения при намирането на кадри. Затова 23 от анкетираните фирми имат намерение да инвестират в обучение на служителите. Другите проблеми пред бизнеса са бавното обслужване от администрацията и нелоялната конкуренция от сивия сектор. Според 80% от фирмите административното обслужване е бавно, а затруднения създава и изискването на документи на хартиен носител, с печат, които дублират електронните, както и неспазването на срокове за отговор от институциите.

Около 67% от анкетираните са посочили като пречка често променящите се закони. А едва по-малко от една трета от фирмите отбелязват като пречка за развитието си достъпа до финансиране.

Спрямо резултатите от подобно проучване от 2015 г. най-отчетливо подобрение показва оценката на бизнеса за финансовата стабилност на държавата (2017 г.: позитивни оценки дават 83% от фирмите, при 35% през 2015 г.), а влошаване проличава най-вече при оценката за таксите, събирани от администрацията (2017 г.: позитивни оценки дават 48%, при 64% през 2015 г.).

Леко подобрение има в намеренията на фирмите за купуване на нови машини или оборудване – 58%, при 53% през 2015 г. Намаляват обаче тези, които смятат, че ще могат да инвестират в нови технологии – 38%, при 50% за 2015 г.

Запитани за конкретни предложения как може да се съживи развитието на индустриалните зони у нас, членовете на БТПП поставят като нужни: осигуряването на кадри с подходящо образование, изграждане на инфраструктурата (пътища, ж.п. инфраструктура, пристанища, интернет свързаност и др.), улеснен достъп до административни услуги и пълно съдействие от местните и държавни органи, както и данъчни преференции, предава Пик.

В обобщение анкетираните считат, че повече инвестиции у нас ще има, когато електронното правителство стане факт, а образованието подготвя нужните кадри за бизнеса. В посока привличане на повече инвестиции са и мерки за данъчни преференции и по-ниски осигуровки.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук