Телефон 112 умира от липса на памет

0
1053
Операторите на спешния телефон 112 пишат на ръка, линейки бъркат градовете заради проблемите на системата.

Вместо да улесни хората в нужда, спешният телефон 112 им създава допълнителни затруднения. Причината е, че системата не се поддържа и често забива заради малката памет, в която се съхраняват записите. На операторите се налага да пишат на хартия и след това да четат записките си на Спешната помощ, на пожарната или на полицията. При ръчна обработка са необходими 8-10 минути за приемане на сигнал, а обажданията не могат да бъдат локализирани. От май 2015 г. системата се поддържа с доброволен труд от IT специалисти на МВР. Причината е, че ведомството на Румяна Бъчварова няма пари да сключи договор с фирмата, която е спечелила обществена поръчка за 3,9 млн. лв.

„Оператори на 112 без медицинско образование снемат анамнези, правят грешки с локализацията на случаите и не могат да преценят дали пациентът не е агресивен“, коментира председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната помощ д-р Десислава Кателиева.

„Вместо на адрес във Варна линейка се оказа на улица със същото име, но в София“, разказа д-р Мая Рашева, шеф на Спешната помощ в морския град.

За подобни проблеми разказаха и медици от София, Пловдив, Русе и Бургас. Депутатът от БСП Георги Гьоков разказа, че негов познат бил питан от оператор на 112 „от кой Гоце Делчев“ се обажда – от града, от квартал или от улица.

Вместо да търсят решение на софтуерния проблем, от вътрешното министерство съобщават, че ще изградят изцяло нова система за спешни повиквания. „Предстои да се създаде междуведомствена работна група, която да направи концепция за системата“, каза  зам.-министър Красимир Ципов.

Разход

34 млн. лв. струваше системата

Националната система за спешни повиквания струваше около 34 млн. лв. Софтуерът беше изграден от „Контракс“ срещу 27 млн. лв., а самият център – от консорциума „Сименс-Електрон прогрес“ за 5,9 млн. лв. По първоначален план системата трябваше да заработи до края на септември 2008 г., но това не се случи. Забавянето беше порицано от Брюксел, който заплаши България със съд. В края на 2008 г. телефон 112 беше пуснат с ударни темпове и с много компромиси по отношение на софтуера./Труд

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук