В ГЕРБ вече всичко е ясно и подредено. Делян Добрев ще застане начело на партията, а Бойко Борисов ще се оттегли от оперативното ръководство, за да се подготви за кампанията за президентските избори през 2026 година. Това е решено, обсъдено и прието на най-високо ниво в партията, въпреки че публично засега се поддържа пълно мълчание. По неофициална, но напълно достоверна информация, до есента предстои вътрешнопартийно събитие – конгрес или национално съвещание – на което промяната ще бъде официализирана. Делян Добрев, дългогодишен депутат и председател на комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, ще бъде издигнат за лидер с мандат да модернизира партията, да я подмлади и стабилизира, а също така да гарантира приемственост в политическата линия, утвърдена от Борисов.
Решението е стратегическо и отлежавано. В ГЕРБ от месеци тече внимателна подготовка – изграждат се нови комуникационни екипи, структурите по места получават нови инструкции, а медийното присъствие на Делян Добрев е постепенно, но методично засилвано. Няма съмнение, че именно той е посоченият наследник – уравновесен, лоялен, технократ по душа и с ясен образ на компетентен човек, далеч от скандалите и емоционалните изблици. За разлика от Борисов, който дълго бе лицето на харизмата и силовото политическо говорене, Добрев ще бъде възприеман като новата управленска ос на партията – прагматичен, стабилен и диалогичен.
Бойко Борисов пък прави ход, който в ГЕРБ отдавна се очакваше – напускане на партийното всекидневие и влизане в по-мащабна роля. Подготвя се внимателно изградена президентска кампания, чийто център няма да бъде класическа партийна реторика, а образ на държавник, на обединител. Сценарият е ясен: Борисов ще бъде издигнат от инициативен комитет с широка гражданска и експертна подкрепа, без формално партийно участие, но с цялата тежест на ГЕРБ зад гърба си. Очаква се той да влезе в битка с платформа, акцентираща върху сигурността, енергийния суверенитет и геополитическата устойчивост на България. Кампанията ще се движи от добре подготвен екип, вече нает и структуриран, и ще бъде изцяло в стилистиката на държавническо поведение, а не на класическа изборна надпревара.
Според източници, близки до ръководството на партията, Борисов няма да остане без официален статут. Предвижда се той да бъде обявен за почетен председател на ГЕРБ – символичен жест, с който се гарантира неговото морално лидерство и историческа роля, но без ангажименти по всекидневното управление. Това е част от по-широката тактика на трансформация – запазване на влиянието, без да се пречи на новата вълна. Така ГЕРБ влиза в нов етап от своето развитие – едновременно с лице към бъдещето и с дълбоко вкоренена идентичност.
Всичко това се случва на фона на разпадаща се опозиция и липса на реална алтернатива в дясното пространство. Именно това отваря политическото поле за големия поход на Борисов към президентската институция. В условията на фрагментирана държава и липса на доверие в системата, образът му на „спасител“ и „обединител“ ще бъде поднесен внимателно, но с категоричност. Делян Добрев ще има задачата да осигури стабилен тил и да поддържа ритъма в партийната машина. Според наблюдатели, това е най-добре подготвеният вътрешнопартиен преход в новата история на България.
Делян Добрев няма да бъде марионетка. Вътрешните структури го приемат добре – особено икономическите среди в партията, както и младите кадри. Неговият профил пасва идеално на нуждите на новата фаза: компетентност, лоялност, липса на лични амбиции за публична слава. Точно затова Борисов го избира – не за да бъде негов сянка, а за да бъде разумен и силен гарант за траекторията, по която ГЕРБ ще продължи. Преходът няма да е шумен, няма да има интриги, защото вече е договорен, приет и облечен в политическа логика. Както винаги, Борисов е една крачка пред останалите. И този път не прави изключение.