В свят на бързи покупки и фалшиви намаления, пазаруването в големите вериги често се оказва капан за нищо неподозиращите клиенти. Екипът на „Дейли Прес“ проведе разследване на най-често срещаните порочни търговски практики в хипермаркетите в България, като се опря на десетки сигнали от граждани, реални касови бележки и експертни анализи от юристи и икономисти. Резултатите са повече от тревожни.

Изкуствени намаления и фалшиви отстъпки Почти 60% от рекламираните като „шокови“ намаления са всъщност на продукти, които предварително са поскъпнали с 30 до 50%. Пример: буркан мед, продаван на „промоция“ за 8.49 лв., е струвал 5.99 лв. седмица по-рано. Това противоречи на чл. 68г, ал. 2 от Закона за защита на потребителите.

Претегляне с тарелка При месо, сирена и салати често се таксува и теглото на опаковката. Това е забранено, но се установява системно при проверките. В реална касова бележка открихме, че клиент е платил 0.120 кг повече заради тарелка от пенопласт.

Смесване на нова и стара стока В кошници с намалени стоки се откриват продукти със срок на годност, изтичащ същия ден, наред с уж нова стока. При изрично запитване персоналът отрича и твърди, че всичко е „прясно“.

Подмяна на етикети и срокове Най-фрапиращи са случаите на реетикетиране. Екипът засне как служител сменя етикет с дата на хляб, като слага нова – с два дни напред. Това е сериозно нарушение и подлежи на санкции от Агенцията по безопасност на храните.

Манипулация чрез разположение на рафтовете Най-скъпите продукти се поставят на нивото на очите, докато по-евтините са долу. Детски стоки като шоколади, зърнени закуски и играчки са на нивото на малки деца. Това е съзнателна психология на покупката.

Системно неприлагане на реални отстъпки „2 за 5 лв“ се оказва същата цена, както при единично закупуване – 2.49 лв. за брой. В 40% от случаите проверени от нас, тези „оферти“ не спестяват нито стотинка.

Компрометирана опаковка – скрита страна Буркани с изтекло съдържание, надрани консерви и пробити опаковки се поставят така, че дефектите да не се виждат. Много често клиентите установяват повредата едва у дома.

Позицията на институциите Комисията за защита на потребителите (КЗП) потвърди пред „Дейли Прес“, че част от тези практики са предмет на текущи проверки. От агенцията по храните уточниха, че „реетикетирането е абсолютно забранено и санкционирано с глоби от 500 до 10 000 лв.“

Заключение Разследването на „Дейли Прес“ показва, че българският потребител ежедневно е подложен на манипулации. Затова призоваваме: проверявайте сроковете, снимайте съмнителни етикети, изисквайте касови бележки и подавайте сигнали. Защото правото да бъдеш информиран не е привилегия – то е гаранция за справедливост.

„Дейли Прес“ ще продължи да следи темата и да публикува сигнали от граждани, които не искат повече да бъдат мишена на търговска измама.

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук