Автор: Специален екип на „Дейли Прес“
„В политиката истината не се казва с думи, а с действия. И още по-често — с мълчания.“
— цитат от ветеран в ГЕРБ-Благоевград
📌 ПЪРВИ КАДЪР: Един обикновен мъж в костюм…
Отдалеч той изглежда като типичен млад политик от малък град – скромно облечен, спокоен, с добър говор и близост до хората. Но когато започнем да се ровим в биографията на Александър Мацурев – депутат от ГЕРБ, кандидат-кмет, водач на листи, син и брат в една икономическа фамилия, нещата добиват друг цвят. Особено ако този цвят е бял.
💰 Селскостопански милиони с градски подпис
Според данни от Търговския регистър, името „Мацурев“ стои зад фирмата „АТИМ Груп“ ООД – аграрна компания, получила субсидии от ДФ „Земеделие“. До влизането си в парламента, Александър е бил съдружник. Днес фирмата е собственост на баща му Иван и сестра му Теодора. Още по-интересно: в медийни сигнали се твърди, че траншовете от фондовете не били никак малки – по над 60 000 лв. годишно.
Информацията, изнесена от местни активисти в Банско, сочи за възможен конфликт на интереси, особено в моментите, когато Мацурев е заемал политически постове, а фамилният бизнес е разчитал на държавно рамо.
👮♂️ СКАНДАЛ №1: Белият прах в черната хроника
През 2015 г. в полицейския бюлетин на Районния съд се появява запис: Александър Лазаров Мацурев – Цури, родом от Банско, заловен с 3 грама бяло прахообразно вещество, най-вероятно кокаин. Инцидентът се случва при проверка на автомобил „Мерцедес“, управляван от обвиняемия.
Делото започва, но бързо се отлага заради „здравословни причини“. Следва мълчание. Нито присъда, нито оправдателен акт, нито реабилитация – само забвение. Въпросите обаче остават: Същият ли е този Александър Мацурев? Отговорът официално е „няма достатъчно публична информация“. Но в Банско хората шепнат друго. Това е роднина на депутата и лидер на ПП гЕРБ Мацурев, който днес е оневинен, а случаят потулен.
🏛️ ПОЛИТИЧЕСКАТА ИГРА: Претендент, който напусна града
През 2023 г. Александър Мацурев е кандидат-депутат от ГЕРБ. Но малко преди изборите, изчезва от листата, без ясно обяснение. Веднага след това започва да агитира за кандидат-кмет в Разлог – Илиан Герчев, напълно различна политическа платформа.
За структурите в ГЕРБ-Банско това е предателство. Активисти подават оставки, доброволци се оттеглят, а избирателите – губят доверие. Така политикът, тръгнал от Банско, се отказва от собствения си град, за да се позиционира другаде – вероятно там, където сделките са по-сигурни, а ангажиментите – по-гъвкави.
📉 ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Падението на местния елит
Александър Мацурев е повече от политик. Той е син, бизнесмен, участник в съдебни драми, аграрен предприемач и политически номад. Фигура, която обединява в себе си всичко онова, което хората вече не искат да виждат в политиката: семейни зависимости, скрити интереси, медийно мълчание и хлъзгаво поведение.
Ако искаме Банско – или която и да е община – да бъде управлявана от хора с мисия, а не с наследство и връзки, е време да погледнем зад лъскавите речи и официалните костюми. Там, в архива на съда, в регистрите, в оттеглените кандидатури и в политическото изоставяне на собствените гласоподаватели, се крие истинският образ на властта днес.






