Изследване: Българите не мразят бежанците, но се страхуват от тях

0
1283

Омраза няма, има страхове. Така най-кратко би могло да се опише отношението на българското общество към бежанците, показва социологическо проучване на Фондация „Фридрих Еберт” и Института за икономика и международни отношения.

Проучването е проведено сред 1000 души сред пълнолетното население в България и бе представено от директора на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков. Според 46,5% от българите не трябва да се помага на бежанците, търсещи убежище у нас. 25,5%, пък не могат да преценят, а 28% смятат, че трябва да им се помага. Според по-голям дял от населението (43,9%) трябва да се помага на бежанците, защото имат нужда от помощ и, защото това е хуманно и човешко. 18,8% са убедени, че не трябва да им се помага, защото заедно с тях в Европа влизат терористи. От друга страна 57% от обществото е на мнение, че решението на проблема трябва да е общо за всички страни в ЕС, като не иска квотно разпределение на бежанци у нас. Според 82% от българското население трябва да се изгради система чрез, която да се прави подбор извън границите на ЕС и да се получава разрешение по определен ред. Огромното болшинство не са против приема на бежанци по принцип, а за това да става легално. 78,3% са убедени, че бежанците ще са в тежест за икономиката ни, като едва 3,2% смятат, че те ще помогнат за нейното развитие. 50,9% признават, че не е приемливо за тях да имат колега или съсед бежанец.

Става ясно, че, според проучването, по-голямата част от българите (47%) не се страхуват от бежанците. От друга страна 34,1% се страхуват от тях, защото по принцип се страхуват от хора с различна религия, 23,6% пък изпитват страх от бежанците, защото се страхуват от хора с различен етнос. 4,6% пък откровено признават, че мразят бежанците. Страховете от чуждите граждани са най-засилени хората между 41 и 60 г. 60% от българите смятат, че бежанците представляват заплаха за националната сигурност. Това мнение е подкрепено от мъже и жени на различни възрасти, образование, населено място и политически пристрастия. Отношението в България към бежанците не е еднозначно и силно се влияе от публичните послания, заяви Любомир Кючуков. Според него у нас страховете се експонират по-често в публичното пространство от политици и медии. „Българското общество е натоварено с редица страхове спрямо бежанците, но за огромната част от обществото те не са преминали към омраза”, обобщи той.

Според Регине Шуберт-директор за България, Фондация „Фридрих Еберт”, въпреки, че бежанската криза е тема номер 1 в цяла Европа и България не е толкова силно засегната, то темата са обсъжда интензивно от гражданското общество. „Чуваме, че се изразяват много страхове, чуваме, че обществените нагласи спрямо бежанците стават все по-критични към бежанците, чуваме, че може да нарасне броят на популистките партии, но вярно ли е това?”, запита Шуберт. Тя коментира, че приемането на бежанците в Германия е било хуманен жест от страна на Меркел. „Изведнъж всички ние бяхме изненадани от огромна маса хора на границата. Имаше заплаха от хуманитарна криза, точно тогава Меркел и правителството на Германия казаха, че границите ще бъдат отворени и тези хора ще бъдат приети. Точно, защото бяхме изненадани нямаше време да се изготвят стратегии. Сега е моментът за стратегии”, смята още Шуберт./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук