Проф. Александрова: Новият Омикрон дава предимство на вируса

0
76

По първоначални данни новият подвариант на Омикрон – BA.2, дава предимство на вируса и в обществото изпреварва класическия Омикрон, като се предава с около 30 на сто по-добре в домакинството. Това обясни пред БНР вирусологът проф. Радостина Александрова.

Към момента няма данни за по-тежко протичане и по-висока смъртност на новия подвариант. Той се разпространява доста добре в Дания, Великобритания, Индия, посочи тя.

Специалистът допълни, че никой от нас не може да си прави илюзии – нито преболедували, нито ваксинирани, смята вирусологът. „На практика никой не е застрахован от инфекция.“, коментира проф. Александрова.

Според нея, поставянето на бустерна доза намалява с 92 на сто риска от болнично лечение.

Между юни и октомври коронавирусите се разпространяват по-слабо, припомни специалистът.

В един момент пандемията ще отшуми, но точно кога ще чуем тази новина, все още не знаем, каза проф. Александрова.

Успокояването на пандемията няма да стане едновременно във всички държави, предупреждават експертите. Според вирусолога, ще има „периодични припламвания, угасвания, огнища“. Проф. Александрова уточни, че настоящият коронавирус ще си остане с нас.

„Той показва, че изключително добре успява да намери уязвимите хора. Дали ще бъдем в пика на вълната, или ще бъде по-спокойно, този вирус ще продължи да циркулира.“

Специалистът уточни, че са в ход различни проучвания за постковид синдрома при различните варианти на коронавируса. Най-голямото проучване е сред 48 000 преболедували. „Най-честите са умора, задух и т.нар. мозъчна мъгла. Това се среща и при млади хора.“

Поне за момента, според думите й – няма връзка между тежестта на протичане на самото заболяване и постковид синдромите. Според нея ваксината намалява риска от постковид усложнения.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук