Синоптикът легенда Минчо Празников: Край на жегите от 20 август, септември ще бъде май

0
2023

Зимата ще е мека, минус 20 градуса само два дни

Минчо Празников е най-известният български синоптик, признат майстор на прогнозите за времето. 22 години той работи във Военновъздушните сили, а по-късно – в Националния институт по хидрология и метеорология на БАН. След половин век професионален стаж г-н Празников вече е пенсионер. Но продължава денонощно да следи синоптичната обстановка в света и е готов с лична прогноза за времето.

Интервю на Мира Радева

Сигурно вече отмаряте в любимия ви Троян, г-н Празников, където е свежо и прохладно?

– О, още не съм заминал за старата ни къща, това ще направим със съпругата ми в края на август. Наистина нямам търпение да отида в чудно хубавия Троянски Балкан…

– Вашата прогноза за лятото, която направихте за „Ретро” през март, се сбъдна 100%. Лятото наистина се оказа много слънчево и много горещо!

– Така е и много се радвам, че все още мога да бъда полезен с моите прогнози. Но, за жалост, вече не разполагам с важни източници за процесите в атмосферата над континента и в целия свят, както когато активно работех като синоптик. Съзнавам, че вече не съм в играта.

– Не може човек 50 години да е в играта и изведнъж да й каже „чао”! Той си остава играч за цял живот.

– И това е вярно. Не крия, че и сега следя всички материали, свързани с климата и промените в синоптичната обстановка. Подозирам какво ще ме попитате – какво ще бъде времето до края на лятото. Ами хубаво! Както през отминалия жарък юли, така и през август ще бъде горещо. На места температурите ще стигат и ще надхвърлят 35 градуса. Особено трябва да са внимателни в Сандански и Русе. Но жегите ще продължат само до 20 август. След това постепенно горещите дни ще затихнат. Пак ще е топло и приятно, но поносимо.

– Защо е толкова кратко лятото в България, г-н Празников?

– Е, не е чак толкова кратко! Вярно, тази година пролетта – април, май, юни бяха хладни и много дъждовни. Но пък юли и август се отчетоха пред любителите на летните удоволствия, те си останаха типични горещите за България летни месеци. С много слънце и високи температури.

– На места температурите надхвърлиха 40 градуса!

– Не ги слушайте тези, които ви го казват. Спекулират и с някакви 42-45 градуса. Не е вярно, температурите не скочиха над 40 градуса. Максималните бяха около 35-37, на места стигнаха най-много до 39 градуса.

– А септември какъв ще бъде?

– (Смее се.) Септември у нас ще бъде чудесен и за море, и за планина. И за къщата на село.

– Познавате ли климатолога доц. Георги Рачев? Той прогнозира до 35 градуса през септември.

– Лично не познавам Рачев, но следя неговата работа. Сериозен човек е и му вярвам. Още повече че явно разполага с богата информационна литература. Той следи много чужди синоптични станции, има достъп до важни справки за климата от световни анализаторски центрове. Да, през септември температурите могат да се качат и над 30 градуса. Дъждовете ще са малко, почти никакви, за сметка на обилното и ласкаво есенно слънце. Не пропускайте шанса да си починете добре и на море, и на планина през септември. Просто спомнете си думите на поета – „Септември ще бъде май…”. Те ще важат с пълна сила тази година.

– Излиза, че този месец ви е любимият, г-н Празников?

– Не крия, така е, както и октомври. Това са двата „мои” месеца. Тогава гората пожълтява, дърветата се обагрят с всички цветове от спектъра на дъгата. Тихо е, не вали. Сутрин е хладно, но пък на обяд и следобед става приятно топло. Какво повече му трябва на човек.

– Извинете, но младежите предпочитат китната българска пролет – с цъфнали дървета, ухаеща, подсказваща нов живот!

– И аз, когато бях млад, казвах същото. Но българската есен си остава неповторима, просто такъв е климатичният цикъл.

– Знаете ли, че някои хора вече започнаха да се стягат за зимата, правят туршии!

– Е, много са избързали! Има време бе, хора! Туршиите са правят през септември, когато пазарите ни са отрупани със зеленчуци и плодове. Сега се правят само корнишоните. Мисля си, че наистина няма по-хубаво нещо от едно резливо корнишонче с една студена ракийка. Най-добре е под асмата в двора.

– Троянска ракия, нали?

– За предпочитане е, разбира се. Но има и други великолепни български ракии. Сега се сещам – хубава новина е, че отмениха забраната хората да си ги варят без ограничения в казани в дворовете. Най-сетне нещо смислено в интерес на българина.

– Кои природни сили тази година командваха климата над Европа и България?

– Честите средиземноморски циклони, които донесоха в перифериите си топлия въздух над Балканския полуостров и станаха главните виновници за последните жеги и у нас. А пък хладното и ветровито време, най-вече в Северна България, дължим на северозападните въздушни нахлувания.

– Наистина тазгодишните жеги бяха много сериозни!

– Тази година те съвпаднаха с т.нар. горещници – трите последни дни от юли. Беше наистина жарко, сухо и безветрено време, признавам.

– Колко градуса е любимата ви температура?

– Най-много обичам, когато навън е 25 градуса. Тялото си почива, душата на човек хем се радва на лятото, хем също си почива.

– Но като известен в миналото плувец знаете, че при 25 градуса морската вода е студена за плуване. Чухте ли, че на Слънчев бряг сега тя е 28 градуса и рибата се е разбягала?

– За рибата не знам, защото не съм рибар. Но не е приятно да се плува в чай. Като се връщам в спомените си – мисля, че едно време май нямаше толкова топло море. Много рядко водата се е качвала до 25-26 градуса. Но 28 градуса – не!

– Дали тази аномалия не се дължи на глобалното затопляне?

– Разбира се! Винаги съм казвал, че този процес не бива да се пренебрегва. Макар и много бавно, това затопляне настъпва и не може да не си казва думата. Само вижте десетките милиони коли, които се движат по пътищата на планетата. Ами изсичането на горите! Сърцето ме боли, защото в България сме царе на тази поразия. И тя продължава, въпреки че уж някой някъде по етажите на властта взима мерки. Аз не им вярвам. Да не говорим за пожарите. Просто не мога да повярвам – някой си пекъл патладжани и запалил цяла гора от хиляди декари. Що за човек е това? Да е тийнейджър, да го преглътнем, ама става дума за възрастен мъж. Хвърлят цигари, палят стърнища, пълен хаос. Никаква отговорност не се търси на тези безотговорници, никакви наказания. Положението е отчайващо.

– Сега сигурно ще се разсърдите, но ще ви питам каква ще бъде зимата тази година, г-н Празников? Люта или мека?

– Много рано ме питате за зимата. Всеки синоптик, дори и опитен специалист по дългосрочните прогнози, би трябвало да е голям куражлия, ако се ангажира с предвиждане за толкова далечно време.

– Но вие сте го правили, и то неведнъж!

– Това вече е комплимент. Добре, ще ви кажа личното си мнение. Зимата тази година ще бъде много мека. Ще прилича на миналогодишната, когато имаше само едно по-сериозно застудяване някъде около Ивановден. И толкова.

– Все пак до колко минусови градуса вероятно ще падне живакът в термометрите?

– Според мен ще има дни, в които ще бъдат измерени и минус 20 градуса, но става дума само за 1-2 дни. После ще се стопли. В България не можем да се оплачем от времето през зимата. Пак ще се върна на изминалата – наистина тя беше доста продължителна, но затова пък мека. Вярно е също, че пролетта дойде късно, доста хладни дъждове се изляха над страната. Нека не забравяме, че те също бяха полезни. И за сетен път ще кажа – дългата и сравнително хладна пролет, доста горещото лято, нямат никаква връзка с предстоящата зима. Разните там прогнози, че обикновено след такова време идвали яки студове и едва ли не Сибир щял да се премести в България, са пълни измислици. А сега се радвайте на прекрасното лято и не мислете за мразовитите зимни месеци. Вземете от слънцето и топлината всичко, а за зимата ще му мислим по-късно. Защото, пак повтарям, тази година тя няма да бъде жестоко студена. Очаквам да вали сняг около Коледа и в началото на февруари. Все пак не може и без зима, нали? Най-малкото – това не зависи от нас.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук