ТЕМАТА НА ДЕЙЛИ ПРЕС! Бившият районен кмет на „Младост“ Петко Дюлгеров остава в ареста

0
16586
Снимка/източник: Информационна агенция "Дейли Прес"

Репортер по темата: Тодор СТЕФАНОВ, ДЕЙЛИ ПРЕС / СОФИЯ

Бившият районен кмет на „Младост“ Петко Дюлгеров остава в ареста, съобщи репортер на Информационна агенция „Дейли Прес“.

От Спецсъда смятат, че здравословното му състояние не налага промяна на мярката за неотклонение. Те се позоваха на специално назначената съдебно-медицинска експертиза. Дюлгеров е обвинен заедно с кметицата на „Младост“ Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова в искане и получаване на подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин.

Бившият районен кмет поиска от съда да му разреши да си направи операция на очите.

Магистратите обаче прецениха, че заболяването му е с близо 20-годишна давност и че операцията може да бъде направена на по-късен етап. Решението може да бъде обжалвано пред Специализирания апелативен съд.

По-рано днес бе обявено, че от днес арх. Румен Русев става изпълняващ длъжността кмет на столичния район Младост.

Припомняме, че Десислава Иванчева беше избрана убедително за кмет на столичния район „Младост“ като независим кандидат през ноември 2016 година. Тогава тя спечели 59.82% от вота на гласоподавателите.

На 17 април Иванчева беше арестувана показно на бул. „Васил Левски“ в центъра на София. В колата на кметицата бяха открити 70 000 лева, които тя взела като подкуп според прокуратурата.

Действията на органите около ареста на Иванчева продължиха близо 10 часа, което предизвика вълна от възмущение относно начина, по който тя е задържана. Излязоха и твърдения на сподвижници на кметицата, че по нея не са открити следи от белязани пари с натривките.

На 18 април шефът на Спецпрокуратурата Иван Гешев на брифинг даде подробности по случая.

Тогава той заяви, че Десислава Иванчева е изнудвала „в житейски смисъл“ и други хора. Тогава Гешев заяви също, че при ареста всички „светнали като коледна елха“, визирайки натривките по ръцете на задържаните.

На 18 април се състоя и протест в защита на Иванчева. Пред сградата на Съдебната плата протестиращите заявиха, че пряката демокрация е била задушена, защото кметицата на столичния район „Младост“ е избрана по легитимен начин от хората, а арестът ѝ бил политически.

Междувременно стана ясно, че прокуратурата ще започне разследване за това дали при задържането на Иванчева е имало нередности.

Малко по-късно обаче от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че не е разпоредена и не се извършва каквато и да е проверка на действията на наблюдаващите прокурори и разследващите органи по досъдебното производство, по което обвиняема е кметицата.

На 20 април спецпрокуратурата поиска постоянен арест за кметицата. По време на съдебното заседание по разглеждането на мярката за неотклонение на Иванчева тя заяви, че не е взимала подкуп и не е пипала парите в колата. По думите ѝ парите са били подхвърлени в автомобила.

В крайна сметка съдът реши тримата задържани – Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и бившият кмет на района Петко Дюлгеров, да останат в ареста.

На 21 април председателят на Комисията за незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев заяви, че арестът на Иванчева е бил редовен, както законът задължава.

На 26 април Специализираният съд взе окончателно решение да остави за постоянно в ареста тримата задържани. Тогава съдът обърна внимание, че Иванчева системно е бавила преписки не само на Ваклин, но и на други инвеститори.

На 27 април защитникът на Иванчева Марин Марковски заяви, че кметицата не е докосвала парите. Химическото вещество, което се използва за маркиране на пари, е пренесено върху ръцете на кметицата на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук