ТЕМАТА НА ДЕЙЛИ ПРЕС! Недостигът на работна сила задържа растежа на България (СНИМКИ/ОБЗОР)

0
8992
Снимка/източник: Информационна агенция "Дейли Прес"

Репортер на място: Тодор СТЕФАНОВ, ДЕЙЛИ ПРЕС / СОФИЯ – Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)

Над 30% от ключовите кадри в нашето машиностроене и електротехника са на пенсионна възраст, алармират от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), предаде репортер на Информационна агенция „Дейли Прес“.

Българското машиностроене и електротехника са изключително високо конкурентоспособни на световните пазари и бележат сериозен ръст, но без сериозни мерки производството ще се свие до сегашното ниво. Според Васил Велев – председател на АИКБ, – необходимите мерки са внос на работници, реформи в образованието в средносрочен план и справяне с демографската криза в дългосрочен план.

Ако не се вземат мерки за развитие и на този бранш, ще има ограничение на възможностите на бюджета за ръст на пенсиите и ръст на доходите в бюджетната сфера, обобщи Велев при откриването на кръглата маса за обсъждане на стартови мотивационни пакети за подпомагане на кариерната ориентация в дефицитни за пазара на труда професии днес.

В дискусията участваха представители на работодатели от АИКБ, синдикати от КНСБ и КТ „Подкрепа“ и експерти от Министерство на труда и социалната политика, Министерство на образованието и науката, Агенция по заетостта и Националната агенция за професионално образование и обучение.

Те обсъдиха как да станат по-привлекателни ключови професии от четири пилотни бранша – „Машиностроене и металообработване“, „Електротехника и електроника“, „Транспорт и спедиция“ и „Медицина и услуги за красота и здраве“.

Пакетите са ориентирани към работодателите и към търсещите работа, за да ги мотивират да изберат определени търсени професии, включително чрезна сърчаване на мобилността.

Относно предстоящата реформа в образованието от АИКБ бяха категорични, че резултатите от промените не могат да бъдат чакани по-рано от 5 – 10 години, а хора трябват сега.

Според Васил Велев размерът на работната заплата в България нараства с бързи темпове, които изпреварвали производителността на труда.

Като основни фактори, влияещи върху привлекателността на професиите и мотивацията, бяха отбелязани гъвкавото работно време, близостта до работното място, заплащането, професионалното обучение и тренингите, актуалността на професията, условията на труд, стабилността и сигурността на заетостта, социален престиж на професията и др.

Задачата на институциите, работодателите и синдикатите е да подготвят инструменти, с които да повишат привлекателността към ключови, но слабо предлагани професии на пазара на труда. Това е мнението на д-р Милена Ангелова – главен секретар на АИКБ и вицепрезидент на Европейския икономически и социален комитет, ръководител на съответния проект.

В момента се разработват онлайн базирани програми за обучение за подобряване на адаптивността и насочване на младите хора и безработните лица към тези професии, допълни Ангелова.

В рамките на проекта първоначално се разработват 16 пилотни модела за изброените дефицитни професии. Те са инженер, настройчик на машина с цифрово програмно управление, стругар, заварчик, електротехник, техник електронна техника, машинен оператор, машинист, шофьор на ТИР, летец – пилот, спедитор, лекар, акушерка, лаборант, медицинска сестра, гласи информацията, изпратена от АИКБ.

Изображение 353765

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук