Харчим по 30 лв. на дете за 1 юни

0
1189
Родителите трябва да внимават дали играчките за безопасни, преди да ги купят.

Около празника търговци мамят с фалшиви намаления

Средно по 30 лв. на дете излиаза отпразнуването на 1 юни. Най-често родителите правят малък подарък на малчугана и го водят за почерпка с торта и други лакомства, които обичайно не се разрешават. Цените на играчките в търговските вериги започват от 10 лв. за топка и достига до няколко стотарки за акумулаторни коли и мотори, дронове и къщички за игра. За около 20 лв. може да се избере подарък с някой най-търсените и любими анимационни герои като „Маша и мечока”, „Замръзналото кралство” и „Angry birds”. Традиционните кукли Барби, плюшени играчки или колички ще открием за между 10 и 15 лв. Ако искаме да зарадваме детето с образователна игра, триизмерен пъзел или конструктор, ще трябва да приготвим близо 30 лв. Забавленията в детски кът ще ни струват поне 5-8 лв. за час игра.

Ако решим обаче да угодим повече на детето, харчовете за празника може да набъбнат двойно или дори тройно. Например подарък, развлечение в детски кът, плюс вечеря на родители и любима храна за малчугана може да достигне и 100 лв.

Но празникът може да ни излезе и по-евтино, ако изберем някои от безплатните развлечения, които се предлагат в различни градове. В столицата малчуганите могат да посетят безплатно две представления на кукления театър, както и детски панаир пред Народния театър. Във Варна и Бургас са подготвили за децата шоу в морските градини и мюзикъла „Алиса в страната на чудесата”. За празника в Пловдив ще има панаир на занаятите, а в Плевен малчуганите ще могат да отидат на безплатен концерт.

Преди да купим подаръкът експерти съветват да внимаваме и да проверим дали играчката е годна за игра. Родителите трябва да търсят обозначения доказващи, че стоката има съответните сертификат и е подходяща за детето, съветва Константин Арабаджиев, член на Комисията за защита на потребителите (КЗП). И пояснява, че все пак опасни стоки рядко се намират в търговските вериги, защото проверки се правят още на границата и ако търговците нямат нужните сертификати, продуктите не се допускат до пазара.

Около празниците обаче търговци често мамят с фалшиви намаления. По закон намалението е валидно, когато цена, от която се прави отстъпката, е била валидна най-малко един месец преди периода на намалението, обясни експерта. По думите му случва се преди празници търговците да повишат стойностите няколко дни по-рано, а след това да я намалят. Такова нарушение е често срещано, макар и в последната година да се отчита спад на нарушенията на търговците, коментира още Арабаджиев. Според него фактор са както дейността на комисията, така и фактът, че търговците вече разбират, че колкото са по-коректни към потребителите, толкова те ще пазаруват по-често от тях.

Тръгват проверки на магазини и детски центрове

Масови проверки на магазини и детски центрове ще проведе Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), съобщи Мирослав Йотов, шеф дирекция „Надзор на пазара” в ДАМТН. Инспекциите ще започнат в Деня на детето и ще са с продължителност 10 дни. Планира се над 20 екипа да проверяват търговски обекти в големите градове София, Пловдив, Бургас, Варна Плевен и Ловеч. Очакванията са да се инспектират над 150 обекта.

Близо 385 продукта са проверили инспекторите от ДАМТН в стоков комплекс „Илиянци”, съобщи още Йотов. По думите му от тях около 35% са нередовните стоки, които основно са играчки и електроуреди. Най-честите проблеми са при меките плюшени играчки, по които има малки частици като очи и копчета. Те се отделят лесно и могат да бъдат погълнати./Монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук