Президентите на България и Полша определиха като приоритет развитието на транспортната и енергийна инфраструктура в Източна Европа

0
1070

България и Полша ще работят за развитието на регионалната транспортна и енергийна инфраструктура в Източна Европа, която да свърже Балтийско море със Средиземно и Черно море. Това беше общата позиция на президентите Росен Плевнелиев и Анджей Дуда, които разговаряха днес на  „Дондуков“ 2. По покана на българския държавен глава, президентът Анджей Дуда е на официално посещение у нас.

Европейският енергиен съюз е не само концепция за общата енергийна политика на ЕС, но и мощен инструмент за задълбочаване на политическата интеграция както в рамките на Съюза, така и с държавите от Западните Балкани, подчерта Росен Плевнелиев. България и Полша споделят общи позиции по въпросите на енергийната сигурност и диверсификацията и подкрепят изграждането на интегриран регионален газов пазар. По-добрата свързаност на енергийните и газопреносни системи е единственият начин да се преодолее монополът и зависимостта от един доставчик, отбелязаха двамата президенти.

Росен Плевнелиев отново подчерта, че изграждането на междусистемните газови връзки на България с Гърция, Румъния, Сърбия и Турция е приоритет за българското правителство и интегрална част от бъдещия коридор „Юг – Север“. Възможностите за свързването на регионалния газов пазар на държавите от Вишеградската група с енергийната инфраструктура на България, Румъния и Гърция, също беше сред темите на разговорите.

Търговско-икономическият обмен между двете държави се е удвоил за изминалите пет години и от 670 млн. евро през 2010 г. достига 1.3 млрд. евро през 2015 г., беше посочено на срещата. Потвърдена беше готовността на двете държави да насърчат преките контакти между малките и средни предприятия. България е традиционна дестинация за полските туристи, като за изминалата година 260 000 полски туристи са посетили българските курорти. Президентът Плевнелиев изрази надежда през настоящата година техният брой да се удвои.

Държавният глава благодари за активното двустранно сътрудничество в сферата на отбраната, както и за подкрепата на Полша за удължаване на летателната годност на българските изтребители МиГ-29. По време на срещата беше обсъдена и възможността за последваща модернизация на българските изтребители.

Обща беше оценката, че предстоящата среща на върха на НАТО във Варшава е от изключително значение за сигурността на държавите от Източна Европа. Българският държавен глава подчерта необходимостта от засилено присъствие на НАТО в Централна и Източна Европа, както и за провеждането на повече съвместни тренировки и учения. Росен Плевнелиев потвърди и ангажимента на страната ни да изпълни решението от Срещата на върха в Уелс за поетапно увеличение на разходите за отбрана от 1,35% от БВП през 2016 г., като достигне 2% през 2024 г.

България и Полша категорично подкрепят суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна, беше позицията на двамата президенти. И Росен Плевнелиев, и Анджей Дуда подчертаха, че само украинският народ има право да определя своето бъдеще. Българският държавен глава посочи също така, че за страната ни е от изключителна важност, правата на малцинствата в Украйна да бъдат гарантирани в съответствие с европейските стандарти.

Двамата държавни глави потвърдиха, че предстоящото възобновяване на срещите в рамките на Съвета НАТО-Русия е от важно значение за намаляване на напрежението в отношенията. И Росен Плевнелиев и Анджей Дуда отбелязаха необходимостта от отстояване на принципите и ценностите на ЕС и НАТО в случаите, когато „правилата се нарушават“. В отговор на въпрос за увеличения брой инциденти с участието на руски самолети в Балтийско и Черно море и двамата президенти призоваха Русия за повече предвидимост в действията й.

В отговор на въпрос дали следва да се закрият офшорните зони, президентът Плевнелиев подчерта, че ЕС „постигна немалко в тази посока и новата инициатива на пет държави членки за постигане на пълна прозрачност, трябва да бъде приветствана и България сигурно ще бъде един от двигателите за нейното реализиране“. Държавният глава припомни, че българското законодателство ограничава възможностите на офшорни компании да участват в икономическия живот и да изпълняват  обществени поръчки.  „Със своите 10 % данък върху доходите и 10 % данък върху печалбата България предоставя достатъчно добри възможности на частния бизнес и на предприемачите да работят честно“, подчерта още Росен Плевнелиев.

По време на срещата беше обсъдена и миграционната криза в Европа, като българският държавен глава призова за проактивен подход, който да се концентрира върху отстраняване на причините за миграционните потоци. „Не трябва да реагираме постфактум, Европа трябва да действа по категоричен начин за разрешаване на конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка“, заяви държавният глава. Президентът Плевнелиев отново отбеляза необходимостта от механизъм на европейско ниво за разграничаване на бежанците от икономическите имигранти и подчерта, че охраната на външните граници на ЕС не е в противоречие с предоставянето на закрила на прогонените от войната. Президентът Дуда изрази позицията на Република Полша срещу задължителната релокация на мигрантите в Европа. „Ако търсещите убежище поискат убежище конкретно в Полша, не се съмнявам, че те ще го получат, но не приемаме принудителното им задържане и разпределение“, отбеляза още полският президент.

Президентът Плевнелиев удостои президента Дуда с орден „Стара планина“ с лента за неговите заслуги за развитието на двустранните отношения между Република България и Република Полша. Двамата държавни глави бяха единодушни, че отношенията между българския и полския народ се основават на дълбоки исторически и културни връзки, а днес България и Полша са пример за приятелство и партньорство както на двустранна основа, така и в рамките на ЕС и НАТО.

В рамките на официалното си посещение у нас президентът Анджей Дуда ще проведе срещи с председателя на Народното събрание Цецка Цачева и с министър-председателя Бойко Борисов.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук